Răspuns :
CuSO4
M=64+32+4.16=160
160 g CuSO4---------1 mol CuSO4--------0,001 Kmoli CuSO4
HNO3
M=1+14+3.16=63
63g --------1 mol
CO2
M=12+2.16=44
44g CO2--------1mol CO2
160g CuSO4-------1 mol
xg---------------------1,75moli
x=160.1,75=280 g Cu SO4
63 g HNO3----------1mol HNO3
Yg-----------------------1,75 moli
y=63.1,75=110,25 g HNO3
44 g CO2------------1mol CO2
Zg-----------------------1,75 moli CO2
Z=44.1,75=77g CO2
160 g CuSO4-----------1 mol CuSO4
10g---------------------------x
x=10:160=0,0625 moli CuSO4
63g HNO3--------------1molHNO3
126g-------------------------y
y=126:63=2moliHNO3
44 g CO2---------------1mol CO2
275 g -----------------------z
z=275:44=6,25 moliCO2
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!