Răspuns :
60 km ................ 5 h
45 km ...................x h
x = 60 x 5 : 45 = 300 : 45 = 6, (6) h = 6 h 40 m
s = v * t => s = 60km/h * 5 h = 300 km
atinci: 300 km = 45km/h * t
t = 300km : 45 km/h = 6,(6)
[tex]6,(6)=6\frac{6}{9}\;=\;6h\;+\;60*2/3(min)=6h \;si\; 40min[/tex]
atinci: 300 km = 45km/h * t
t = 300km : 45 km/h = 6,(6)
[tex]6,(6)=6\frac{6}{9}\;=\;6h\;+\;60*2/3(min)=6h \;si\; 40min[/tex]
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!