Răspuns :
MAl2O3=2.27+3.16=102
102 g Al2O3-------1 mol
xg--------------------4 moli
x=102.4=408 g Al2 O3
102g Al2O3-------------48gO
408 g-----------------------Y
Y=408.48:102=192gO
MH2CO3=2+12+3.16=62
62 g H2CO3-----------48 g O
Z----------------------------192 g O
Z=62.192:48=248 g H2CO3
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!