👤

1) Considera ecuatia reactiei chimice notata Zn+H2SO4=NaSO4+H2 ↑
*Se stie ca in reactie s-au consumat 6,5 g Zn
*Determina masele m1, m2, m3
(Zn=6,5g)
(H2SO4)=vx 
(Na2so4)=vy
(H2)=vz)
2) 6 moli de acid sulfuric reactioneaza cu aluminiul,conform ecuatiei scrise: 2Al+3H2SO43=Al(SO4)3+3H2 ↑
*Determina numarul de moli de substanta care participa la reactie, v1, v2, v3.
(2Al=v1)
(3H2SO4=6 moli)
(Al(SO4)3=v2)
(3H2↑=v3)

Daca sunteti clasa a VII-a si faceti dintr-un manual de la editura All...unul portocaliu...tema este ex 4/129 tot....ofer coronita multumesc si 30 de puncte celui care-mi raspunde corect....va rog
este un semicerc exterior si unul interior la fiecare exercitiu

Sper că înțelegeți cerința
Am nevoie mâine cel târziu la ora 10.00 AM


Răspuns :

6,5g xg yg zg

Zn + H2SO4= Zn SO4 + H2

65g 98g 161g 2g

x=6,5.98:65=9,8 g H2SO4

y=6,5.161:65=16,1 g Zn so4

z=6,5.2:6,5=0,2 g H

Aceasta probl. se lucreaza in moli.

x moli 6 moli y z

2Al + 3H2SO4 =Al2( SO4)3 +3H2

2 moli 3moli 1mol 3moli

x=6.2:3=4 moli Al

y=6:3=2 moli Al2(SO4)3

Z=6.3:3=6 moli H