👤

In cati moli de H2SO4 se gaseste 8g de H2? Va rog sa imi explicati si mie ca nu inteleg!

Răspuns :

Masa unui mol de H2S04 este 2*(masa H)+masa S+4*(masa O)
Cauti valorile A ale elementelor din tabelul periodic
AH=1, AS=32, AO=16
deci 
1 mol H2SO4=2*1+32+4*16=98g
deci intr-un mol de H2SO4 se gasesc 2g de H
               x moli ....................................8g  H
x=8/2=4 moli