👤

6.5g Zn reacționează cu acidul clorhidric .Sa se calculeze ce volum de gaz se va degaja in conditii normale si ce cantitate de solutie de acid este necesara stiind ca ea are concentratia de 36 .5 %.

Răspuns :

6,5 g yg xg

Zn +2HCl =Zn Cl2 + H2

65g 2.36,5g 2g

x=6,5.2:65= 0,2 g H2

2gH2--------1mol H

0,2 g-------z

z=o,2:2=0,1 moliH

V=0,1 .22,4=2,24 litri H

Y=6,5.2.36,5:65=7,3 g HCl (md pentru sol. )

c=md.100:ms

ms=md.100:c

ms=7,3.100:36,5=20 g sol. HCl

Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari