👤

Calculati numarul de moli din:
a) 56g N2 ; 34g NH3.


Răspuns :

a)
N are A=14, deci:
Masa N2=2*14=28g intr-un mol
1 mol ....... 28g
x moli ........56g
x=56/28=2moli
---------------------------
b)
Masa NH3=14+3*1=17g/mol
 1 mol............17g
 x moli ...........34g

x=34/17=2 moli