👤

Doua surse identice având fiecare E=12 și r=0.4 sunt legate în paralel la bornele unui rezistor cu R=5.8.Puterea disipată pe rezistor este ?

Răspuns :

Ep=E=12 V
rp=r/n=0,4/2=0,2 ohmi
P=Ep^2•R/(R+rp)^2
Faci tu calculele