👤

Un glonte cu masa de 5g, deplasandu-se cu o viteza de 400m/s, patrunde intr-un copac, pe o distanta de 3 cm.
a)Care a fost forta medie de franare a glontelui?
b)Considerand aceasta forta constanta, in cat timp s-a produs franarea?


Răspuns :

(a)Aplicam conservarea energiei cinetice:
ΔEc = L ⇔ Ec (final) - Ec (initial) = Fr ·d glontul patrunde in copac si se opreste ca urmare Ec(final)=0 ⇒ Fr = -mv² / 2d = -33,3 J 
(b) aplicam legea lui Galilei cu referire la acceleratie considerand viteza initiala 0 si obt v² = 2ad ⇒ a = v²/2d =2666666.6 (vai mie..)
a = v/Δt ⇒ Δt = v/a ≈1,5 secunde
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari