👤

stiind ca un obiect costa 200 de lei după o scumpire a prețului cu 60% obiectul costa

Răspuns :

[tex]60/100 * 200 = 200 : 100 * 60 = 120[/tex] [tex]lei[/tex] [tex]scumpirea[/tex]

[tex]200 + 120 = 320[/tex] [tex]lei[/tex] [tex]costa[/tex] [tex]obiectul[/tex]

[tex]Succes ![/tex]
60/100*200=120(produsul se scumpeste cu 120 lei)
200+120=320lei(costa produsul)