👤

Afla numărul de molecule din 42 g MgCO3.

Răspuns :

M MgCO3 = 24+12+3x16=84
84 g gCO3 ....se gasesc.... 6,023*10 la puterea 23 molecule
42 g.........se vor gasi.... x molecule

x= (42 ori 6,023*10 la puterea 23 ) / 84
x= 3 ori 10 la puterea 23 molecule