👤

sase kg de ceapa costa 18 lei.Trei kg de ceapa .de același fel,costa... lei

Răspuns :

1 kg de ceapa costa =18:6=3 lei
3 kg de ceapa costa =3x3=9 lei
[tex]6 \: kg \: ceapa \: ..... \: 18 \: lei \\ 3 \: kg \: ceapa \: ..... \: x \: lei[/tex]

[tex]x = \frac{3 \times 18}{6} = 3 \times 3 = 9 \: lei[/tex]