Răspuns :
60 km/h.........................5 ore Regula de 3 simpla
45 km/h........................ x ore
(narimi invers proportionale)
60/45 = x/5 aplicam proprietatea fundamentala a proportiilor
45x = 60 × 5
45x = 300
x = 300/45
x = 6,(6)
Mai pe înțelesul tuturor..... 6 ore și 40 minute.
Mulțumesc pentru că mi-ați atras atenția
45 km/h........................ x ore
(narimi invers proportionale)
60/45 = x/5 aplicam proprietatea fundamentala a proportiilor
45x = 60 × 5
45x = 300
x = 300/45
x = 6,(6)
Mai pe înțelesul tuturor..... 6 ore și 40 minute.
Mulțumesc pentru că mi-ați atras atenția
In 5 ore parcurge 60x5=300 km
300:45= 100:15=6 si 10/15 =6si 2/3 ore
2/3*60=2*20=40 min
Deci in 6 ore si 40 min va parcurge cei 300 km cu viteza de 45 km/h.
300:45= 100:15=6 si 10/15 =6si 2/3 ore
2/3*60=2*20=40 min
Deci in 6 ore si 40 min va parcurge cei 300 km cu viteza de 45 km/h.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!