n acid = 2×0,1 = 0,2 moli
n baza = 1×0,4 = 0,4 moli
H2SO4 + 2NaOH => Na2SO4 + 2H2O
1 mol acid....................2 moli baza
0,2 moli acid........x = 0,4 moli baza
1 mol acid...........2 moli baza
x moli acid........0,4 moli baza
x = 0,2 moli acid
Concluzie: PH-ul solutiei finale va avea un caracter neutru d.p.d.v al caracterului acido-bazic , fapt sustinut prin reactiile cantitatilor de substanta dintre acid si baza. Conform reactiilor , 0,2 moli acid reactioneaza cu 0,4 moli baza, respectiv, 0,4 moli baza reactioneaza cu 0,2 moli acid.