C are 2 valente , 2 si 4 deci ,daca prin oxidare se obtine oxidul carbonului cu valenta 4, primul oxid este CO;
avand aceeasi formula chimica, oxidul azotului este NO
M,CO= 28g/mol
M,NO=30g/mol
daca se iau a moli Co si b moli NO.
M,mediu= a x28/(a+b ) + bx30/ (a+b)= 28,5
28a+30b= 28,5a+28,5b-----> a/b= 3/1
Mmediu se calculeaza ca suma dintre (fractia molara ori M),C0 si (fractia molaraxM)NO