Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Schema:
1 carte ..... ? lei
400 cărți .....36 000 lei
200 cărți .... ? lei
Problemă
- Dacă pentru 400 cărți de același fel s-a plătit 36 000 lei, atunci cât costă o carte? Dar 200 de cărți de același fel?
Plan
- I mod:
1) Cât costă o carte de același fel?
36 000 : 400 = 90 lei costă o carte
2) Cât costă 200 de cărți de același fel?
200 × 90 lei = 18 000 lei costă 200 de cărți
- Al doilea mod:
Dacă 400 de cărți de același fel costă 36 000 lei, atunci 200 de cărți costă de 2 ori mai puțin:
36 000 lei : 2 = 18 000 lei costă 200 de cărți ( 200 este jumătatea lui 400)
Dacă 200 de cărți costă 18 000 lei, atunci 100 cărți costă de 2 ori mai puține:
18 000 : 2 = 9 000 lei costă 100 de cărți de același fel
Dacă 100 de cărți de același fel costă 9 000 lei, atunci o carte costă de 100 de ori mai puțin:
9 000 : 100 = 90 lei costă o carte
- sau:
Dacă 200 de cărți costă 18 000 lei, atunci o carte va costa de 200 de ori mai puțin:
18 000 : 200 = 90 lei costă o carte
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!