luni 1kg costa 7/2=3,5 lei
marti 3 lei
miercuri 6/2=3 lei
joi 3 lei
vineri 5/2=2,5 lei
sambata 5/2=2,5 lei
duminica 4/2=2 lei
pretul mediu al unui kg de rosii va fi media aritmetica a preturilor pe kg din fiecare zi vom avea
pret mediu=(3,5+3+3+3+2,5+2,5+2)/7=2,785 lei pe kg