17
CH3OH+3/2O2---> CO2+2H2O.............................ori a moli
C2H5OH+3O2---> 2CO2+3H2O..........................ori b moli
Masa amestecului de alcooli este
axM,CH30H+ bxM,C2H5OH= 55
Masa totala de apa este
(2a+3b)xM,H2O=63
se obtin 2 ecuatii cu 2 necunoscute
32a+46b=55
(2a+3b)18=63
rezolvand sistemul de ecuatii ,rezulta a=1mol, b= 0,5mol
1,5mol total..........1mol CH3OH.........0,5mol C2H5OH
100mol................................x........................y............................calculeaza !!!!
18.
calculez moli amestec n= V/Vm= 8,96ml/22,4ml/mmol= 0,4mmol
din acest amestec, doar etena reactioneaza cu bromul si cresterea masei vasului da chiar masa etenei retinuta in vas-
---> n= m/M= 5,6mg/28mg/mmol=0,2mmol
diferenta (0,4-0,2)mmol= 0,2mmol reprezinta moli etan
deci 1mmol total amestec.......0,2mmol etan.......0,2 mmol etena
100mmol...............................................x............................y....calculeaza !!