[tex]E_{c}=\frac{m \cdot v^{2}}{2}\\
\\m1=1000kg,v1=\frac{72km}{h}=\frac{72000m}{3600s}=\frac{20m}{s}\\
\\m2=5t=5000kg,v2=\frac{36km}{h}=\frac{36000m}{3600s}=\frac{10m}{s}\\
\\ \\
\\ E_{c1}=\frac{m1 \cdot v1^{2}}{2}=\frac{1000kg\cdot (\frac{20m}{s})^{2}}{2}=\\
\\ =500kg\cdot \frac{400m^{2}}{s^{2}}=200.000J\\
\\ \\
\\ E_{c2}=\frac{m2 \cdot v2^{2}}{2}=\frac{5.000kg\cdot (\frac{10m}{s})^{2}}{2}=\\
\\ =2.500kg\cdot \frac{100m^{2}}{s^{2}}=250.000J\\
\\ \\
\\ Deci,E_{c2}>E_{c1}[/tex]