👤

un șarpe parcurge 100 m în 40 de secunde presupunând că își mențin aceeași viteză de deplasare în cât timp reușește să parcurgă 125 m

Răspuns :

cati metri parcurge intr.o secunda :
[tex]100 \div 40 = 2.5[/tex]
in cat timp reuseste sa parcurga 125 de metri
[tex]125 \div 2.5 = 50[/tex]
Raspuns in 50 de secunde parcurge 125 de metri
100m⇒40sec.
125m⇒?sec
Rezlvare:
100/125=40/x=125*40/100=50sec