👤

Determinati masa de fosfor din 200 grame pentaoxid de fosfor!

Răspuns :

Buna te ajut cu placere prietene:
Masa moleculara pt P205=2×AP+5×A0=2×31+5×16=62+80=142g/mol
Si folosim regula de 3 simpla
La 142gP205..........avem 62 g P
Iar pt 200gP205......avem x g P=>
x=62×200/142=12400/142=87.32 g de P
Sper ca te-am ajutat!!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari