👤

Intr-o solutie de acid sulfuric de concentratie 49% se introduc 432g aluminiu pur.
se cere:
a) scrietie ecuatia chimica care are loc
b) ce cantitate de sulfat de aluminiu se rezulta?
c) masa de solutie de acid sulfuric utilizata
d) volumul de gaz degajat.


Răspuns :

a) 2Al + 3H2SO4 => Al2(SO4)3 + 3H2

b) n Al = 432/27 = 16 moli

n Al2(SO4)3 = nAl/2 = 8 moli

MAl2(SO4)3 = 342g/mol

m Al2(SO4)3 = 8×342 = 2736g

c) n H2SO4 = 3×nAl/2 = 3×8 = 24 moli

md H2SO4 = 24×98 = 2352g

ms = md×100/C = 235200/49 = 4800g sol. H2SO4

d) n H2 = 3×nAl/2 = 3×8 = 24 moli

V H2 = 22,4×24 = 537,6 L


Rezolvarea o ai in fotografie !
Vezi imaginea AUGUSTAA