Răspuns :
1
c=mdx100/ms---> md= cxms/100
ms1=400g, c1= 20%---> md1= 80g
ms2=600g...c2 ?---------> md2= 6c2
c3= (md1+md2x100)/(ms1+ms2)= (80+6c2)x100/1000....................
25= (80+6c2)/10......................calculeaza c2 !!!!
2.
c3= md3x100/ms3
c3= nd3/Vs3=> nd3=c3xVs3=
md3= md1+md2; nd3= nd1+nd2
ms3=ms1+ms2 Vs3=Vs1+Vs2
md1= c1xms1/100=40g---> nd1=md1/M= 40g/40g/mol= 1 molNaOH
Vs1==ms1/ro= 400/1,1=363,3 ml= 0,3633L
nd2=c2Vs2=1x0,6= 0,6 mol-NaOH--> md2= nd2xM= 0,6x40g= 24g NaOH
Vs2==0,6l=600ml---> ms2= roxVs2=600x1,5g=900g
c3%= (40+24)x100/(400+900)=.....................calculeaza
c3= (1+0,6)/(0,3633+0,6)=.........................
verifica, te rog, calculele !!!
c=mdx100/ms---> md= cxms/100
ms1=400g, c1= 20%---> md1= 80g
ms2=600g...c2 ?---------> md2= 6c2
c3= (md1+md2x100)/(ms1+ms2)= (80+6c2)x100/1000....................
25= (80+6c2)/10......................calculeaza c2 !!!!
2.
c3= md3x100/ms3
c3= nd3/Vs3=> nd3=c3xVs3=
md3= md1+md2; nd3= nd1+nd2
ms3=ms1+ms2 Vs3=Vs1+Vs2
md1= c1xms1/100=40g---> nd1=md1/M= 40g/40g/mol= 1 molNaOH
Vs1==ms1/ro= 400/1,1=363,3 ml= 0,3633L
nd2=c2Vs2=1x0,6= 0,6 mol-NaOH--> md2= nd2xM= 0,6x40g= 24g NaOH
Vs2==0,6l=600ml---> ms2= roxVs2=600x1,5g=900g
c3%= (40+24)x100/(400+900)=.....................calculeaza
c3= (1+0,6)/(0,3633+0,6)=.........................
verifica, te rog, calculele !!!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!