👤

Prin aditia apei la alchene in prezenta acidului sulfuric concentrat se obtin alcooli,
a)Scrie ecuatia reactiei chimice de obt a etanolului prin aditia apei la etena.
b)Calculeaza volumul de etena ,masurat la 2 atm si 20 grade C necesar a 400 g solutie de etanol de concentratie 15%.


Răspuns :

a)
CH2=CH2 + H20 => CH3-CH2-OH
b)
c%=(md/ms)*100 => md = (400*15)/100 = 60g
46g C2H5OH ....... 1mol C2H4
60g C2H5OH ....... x mol C2H4  =>x=1,30435 moli
V= (T*R*numarul de moli)/p => V = 15,66915 L etena 

Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari