👤

Cât costă 5 Kg de portocale dacă pentru 3,25 Kg Alina a plătit 13,65 lei ? + Întrebări

Răspuns :

1).Cât costă un kg de portocale ?

13,65:3,25 =4,2 lei costă un kg de portocale 

2).Cât costă 5 kg de portocale ?

4,2×5=21 lei costă 5 kg portocale