Răspuns :
forta gravitationala = K m M / R²
unde k = constanta gravitationala,
m = masa corpului de proba
M = masa Pamantului
R = distanta dintre centrele celor doua corpuri si care poate fi aproximata cu raza Pamantului daca acel corp se afla pe suprafata sa
Stim si ca F = m a
rezulta ca acceleratia = F / masa
acceleratia gravitationala a corpului = F gravitationala / masa corpului = (kmM / R² ) / m = KM/R² = 9,8 m/s²
la o inaltime oarecare, distanta dintre centul pamantului si centrul de masa al corpului va fi R₁
valoarea acceleratiei in acel punct va fi g₁ = KM/R₁²
g / g₁ = (KM/ R²) / (KM/R₁²) = R₁² / R²
g1 = g R² / R₁² = 9,8 x 6400² / 1,5² x 6400²= 9,8 / 1,5² = 4,3555 m/s²
unde k = constanta gravitationala,
m = masa corpului de proba
M = masa Pamantului
R = distanta dintre centrele celor doua corpuri si care poate fi aproximata cu raza Pamantului daca acel corp se afla pe suprafata sa
Stim si ca F = m a
rezulta ca acceleratia = F / masa
acceleratia gravitationala a corpului = F gravitationala / masa corpului = (kmM / R² ) / m = KM/R² = 9,8 m/s²
la o inaltime oarecare, distanta dintre centul pamantului si centrul de masa al corpului va fi R₁
valoarea acceleratiei in acel punct va fi g₁ = KM/R₁²
g / g₁ = (KM/ R²) / (KM/R₁²) = R₁² / R²
g1 = g R² / R₁² = 9,8 x 6400² / 1,5² x 6400²= 9,8 / 1,5² = 4,3555 m/s²
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!