👤

O fabrica a ambalat 120 kg de compot in 200 de borcane de 0.400 kg si 0.800kg.Cate borcane de 0.800 au fost necesare?Dar de 0.400 kg?

Răspuns :

200 borcane × 0,400 = 80kg ( compot in 200 borcane de 0, 400 kg )
120 - 80 = 40kg
40kg ÷ 0,800 = 50 borcane (compot a cate 0,800kg )
50 borcane × 0,800kg = 40 kg
 200 - 50 = 150 borcane ( compot a cate 0,400 kg )