Răspuns :
stim viteza medie, stim ora de sosire si ora de plecare.
se cere distanta
viteza medie = distanta / timp
distanta = viteza medie x timpul
viteza medie = 48 km / h
timpul = Δt = t2 - t1 = 9:10 - 7:50 = 1 ora si 20 minute ( de la 7:50 la 8:00 sunt 10 minute, de la 8:00 la 9: 00 este o ora si de la 9:00 la 9:10 mai sunt 10 minute)
deoarece o ora are 60 minute, 20 minute inseamna 1:60 x 20 = 1/3 ore
1 ora si 20 min = 1 1/3 = 4/3 ore
distanta = viteza medie x timpul = 48 km/h x 4/3 h = 16 x 4 = 64 Km
se cere distanta
viteza medie = distanta / timp
distanta = viteza medie x timpul
viteza medie = 48 km / h
timpul = Δt = t2 - t1 = 9:10 - 7:50 = 1 ora si 20 minute ( de la 7:50 la 8:00 sunt 10 minute, de la 8:00 la 9: 00 este o ora si de la 9:00 la 9:10 mai sunt 10 minute)
deoarece o ora are 60 minute, 20 minute inseamna 1:60 x 20 = 1/3 ore
1 ora si 20 min = 1 1/3 = 4/3 ore
distanta = viteza medie x timpul = 48 km/h x 4/3 h = 16 x 4 = 64 Km
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!