Printr-un circuit format dintr-o sursă cu t.e.m. E=6 V și rezistența interioară r=2 Ω și un reostat trece un curent I=0,5 A. Ce curent va trece prin circuit dacă rezistența reostatului se micșorează de k=3 ori?
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!