👤

Sa se afle prețul unui produs știind ca după o ieftinire cu 12% el costa 250 de lei

Răspuns :

Deci :Notam pretul obiectului cu X si avem (100%-12%)x=250lei                           88/100x=250lei    aici inmultim cu 100 si ne da 88x=25000lei  ,aici impartim la 88 si ne da ca x=284,09 lei
Pretul initial este 284,09lei                                                                                        Sper ca ai inteles!