Răspuns :
nr. moli CO2 Se calculeaza masa moleculara aCO2
4,4 g CO2 M=12+2.16=44
440 g CO2 44 g CO2----------1mol CO2
44 g CO2 4,4 g CO2----------X
X=4,4:44=0,1 moli CO2
44g CO2--------------1mol CO2
440 g CO2------------Y
Y=440:44=10 moli CO2
44g CO2---------------1mol CO2
44g CO2-------------------Z
Z=44:44 =1mol CO2
4,4 g CO2 M=12+2.16=44
440 g CO2 44 g CO2----------1mol CO2
44 g CO2 4,4 g CO2----------X
X=4,4:44=0,1 moli CO2
44g CO2--------------1mol CO2
440 g CO2------------Y
Y=440:44=10 moli CO2
44g CO2---------------1mol CO2
44g CO2-------------------Z
Z=44:44 =1mol CO2
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!