👤

Un gaz aflat in 2atm ocupata cu volumul de 30 de litri. La ce presiune trebuie supus gazul pentru ca volumul sa ajunga la 25 de litri?

Răspuns :

p0 = 2 atm
V0 = 30L
V1 = 25L

T- constant

p0V0 = p1V1

2×30 = p1×25 => p1 = 60/25 = 2,4 atm