👤

Un kg de portocale costă 3 lei . Paul a cumpărat trei portocale, care cantaresc fiecare câte 0,235 kg . Cât că plătit pt acestea?

Răspuns :

1000 g---------------3 lei
235x3 g----------------x
x=235x3x3:1000= 2115:1000 ≈ 2,12 lei
Cât a plătit pentru acestea ?
 
3 x 0.235 x 3 = 2.115 lei