Datele problemei:
3 kg portocale.....2 kg banane......19 lei
2 kg portocale.....4 kg banane.......26 lei
Rezolvare:
3 kg portocale.....2 kg banane......19 lei/*4
2 kg portocale.....4 kg banane.......26 lei/*2 (*-inseamna inmultire)
12kg portocale....8 kg banane.....76 lei
4 kg portocale.....8 kg banane....52 lei
12-4=8
76-52=24
24/8=3(costa un kg de portocale)
3*3=9
19-9=10
10/2=5(costa un kg de banane)
R: Un kg de portocale=3
Un kg de banane=5