👤

Un copil cu mas de 40 kg se catara pe o sfoara verticala, cu viteza de 0,6 m/s. Cu cat creste energia potentiala a sistemului copil-pamant dupa 10s? Se da g~10N/kg

Răspuns :

Ep=m*g*h=40 kg*10 N/kg*0,6 m/s*10 s=2400J
Avand in vedere ca a inceput sa se catere de la h=0,atunci energia potentiala creste cu 2400 J.