👤

Pt 5 caiete,7 pixuri si 10 creioane Răzvan a plătit 55 lei.sebi a plătit 30 de lei pt 5 caiete,3 pixuri si 5 creioane,iar Andreea a plătit 16 lei pt 1 caiet,2 pixuri si 4 creioane.Cat costa fiecare obiect?

Răspuns :

Metoda comparatiei 

5 caiete ..........7 pixuri..............10 creioane ......... 55 lei  relatia ( 1)
5 caiete...........3 pixuri................5 creioane...........30 lei  relatia ( 2) 
1 caiet ............2 pixuri................4 creioane...........16 lei   relatia ( 3)  l ( x 5) 
5 caiete..........10 pixuri.............20 creioane...........80 lei  relatia ( 4) 
______________________________________________

→scadem pe (2) din (1); dar si( 1) din (3 )

4 pixuri........5 creioane...........25 lei    l × 2
3 pixuri.......10 creioane..........25 lei 
___________________________________

8 pixuri......10 creioane.......50 lei 
3 pixuri.......10 creioane.... .25 lei 
_________________________
5 pixuri........../..........25 lei 

25 : 5 = 5 lei costa un pix 

Din relatia 3 pixuri.....10 creioane .......25 lei, inlocuim valoarea pixurilor

25 lei - 3 × 5 lei = 25 lei - 15 lei = 10 lei costa 10 creioane 

10 lei : 10 = 1 leu costa un creion 

1 caiet ............2 pixuri................4 creioane...........16 lei  

16 lei - 2 × 5 lei - 4 × 1 leu = 16 lei - 10 lei - 4 lei = 2 lei costa 1 caiet 


Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari