👤

Masa apei este egala cu 200 g .Ce cantitate de oxigen se va obtine.

Răspuns :

M,H2O=18g/mol
M,O2=32g/mol

2mol......................1mol
2H2O--->  2H2  +   O2
2x18g.........................1mol
200g........................n=5,55molO2


daca se cere masa de O2,
m=nxM= 5,55molx32g/mol=.....................calculeaza !!!!!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari