👤

Furnica parcurge circa36m pe oră câți centimetri parcurge într-un minut dar într-o secunda

Răspuns :

36 m = 3600 cm

1 oră = 60 min

1 min = 60 sec

3600 cm ... 60 min
x cm ... 1 min

3600:60=60 cm (1 min)

60 cm ... 60 sec
x cm ... 1 sec

60:60=1 cm (1 sec)
Mai întâi transformăm metrii în centimetrii și orele în minute și secunde.
36 m =3600 cm
1 oră =60  minute 
1 oră = 3600 secunde 

3600 cm .........................................60 minute
x cm ............................................... 1 minut 

x=3600:60=60 cm 

3600 cm ............................................3600 secunde 
y cm ................................................... 1 secundă 

y=3600:3600=1 cm
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari