xmoli 0,45 moli
2 KClO3=2 KCl +3O2
2moli 3moli
x=2.0,45:3=0,3 moli KClO3
MKClO3=39+35,5+3.16=122,5
122,5g----------1mol
yg--------------0,3moli
y=122,5.0,3=36,75 g KClO3
puritatea=p mp=masa practrica mt=masa teoretica
p=mp.100:mt
p=36,75.100:40=91,87 la suta