Un resort având constanta elastică k =300 N/m alungește sub acțiunea greutății unui cub din aluminiu RO(s-ul acela)= 2.700 kg/ [tex] {m}^{3} [/tex] cu latura l de 10 cm. Care este alungirea resortului?Se consideră (g=10N/kg)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!