Notam cu V1, V2 volumele celor 2 placi de metal si cu m1, m2 masele acestora. Deoarece cele doua placi sunt construite din acelasi metal cu aceeasi densitate⇒[tex] \frac{m1}{m2}= \frac{V1}{V2} [/tex]
Stim ca V1=26*14*0,1=36,4 [tex] cm^{3} [/tex]⇒[tex] \frac{273}{81,9}= \frac{36,4}{V2} [/tex]⇒V2=2981,16/273=10,92 [tex] cm^{3} [/tex]
Dar V2=26*14*x⇒26*14*x=10,92⇒x=10,92/364=0,03 ⇒x=0,03 cm
unde x =grosimea placii a doua