👤

Un autoturism merge cu viteza medie de 60 km/h si parcurge o distanta de 150 km. In cat timp ajunge la destinatie?
VA ROG AJUTATI-MA!!!! DAU COROANAAA


Răspuns :

Impartim viteza cu care merge el la distanta pe care o parcurge.
150 : 60 = 2,5 => 2 ore jumate
Se foloseste formula :  s = v × t
                                         
                              150km=60km/h×t

                   t = 150:60 = 2,5 ore = 2 h 30 minute
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari