👤

Puterea unui motor este egală cu 2W. Lucrul efectuat de acest timp de 2h este
A)14kj
B)4,14kj
C)1,44kjN
D)14,4kj
E)alte variante


Răspuns :

Am atasat mai jos rezolvarea!
Vezi imaginea ANDREEA1104
Transformam 2h=120min=7200sec

Pm=Lm:t=2W
Lm:7200sec=2J/sec
Lm=2J/sec* 7200sec
Lm=14400J
Pm=Lm=14,4KJ

Raspuns: D
Sper ca te-am ajutat!