👤

Se amesteca 20g de sare cu 180g de apa .Concentratia soluției este ....

Răspuns :

Se da:
m(NaCl)=20 g
m(H2O)=180 g
--------------------------------
W-?
                                       Rezolvare:
W=md   
      ___        x 100%
      ms

ms=m(sub.diz)+m(H2O) <=>20+180=200 g

W=20 g/200 g *100%=10 %
                                      Raspuns:W=10%

md=20g                c=md.100:ms
mapa=180
c=?                       ms=md +mapa

                          c=md.100:md+mapa

                          c=20.100:20+180
        
                         c=2000:200

                        c=10 la suta