👤

volumul solutiei de KMNO4/H2SO4 de concentratie 0.1 M necesara oxidarii a 2moli din substantele cu formula structurala CH3-CH=CH-CH2-CH=O este?

Răspuns :

CH3-CH=CH-CH2-CH=O + 5[O] ⇒ CH3-COOH + HOOC-CH2-COOH
2KMnO4 + 3H2SO4 ⇒ K2SO4 + 2MnSO4 + 3H2O + 5[O] 
n KMnO4 = 2·n subst = 4 moli 
Vs = 4/0,1 = 40 l 
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari