👤

Ce cantitate de oxigen se găsește în 0,15 kmoli SO4? Va rog frumos!

Răspuns :

M SO4=32+64=96 kg/kmol 
m SO4=n*M=0,15*96=14,4 kg SO4
96 kg SO4..........64 kg O2
14,4 kg SO4.......x===> x=9,6 kg O2