👤

Prețul unui obiect este 360 de lei. După o reducere cu p% din prețul obiectului el costa 324 lei. Aflați p% MULȚUMESC


Răspuns :

coroannnnnnaaaaa plllllzzzz(glumesc,trebuie sa umplu caracterele)
Vezi imaginea XMARIAN148
Mai întâi calculăm cât la sută reprezintă prețul după reducere din cel dinaintea reducerii.
x/100 *360=324
360x=32400
x=32400:360
x=90 %
p=100%- 90 % =10 % reprezintă reducerea

Verificare : 10/100*360=3600:100=36
360-36=324 preț după reducerea de 10 %
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari