👤

o fabrică ambalat 120 de kg compot în 200 de borcane de 0,400 kg și 0,800 kg câte borcane de 0,800 kg au fost necesare

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Metoda falsei ipoteze

Presupunem ca sunt 200 de borcane de 0,400 kg.

200 × 0,400 kg = 80 kg de compot → obtinute prin presupunere ( false)

120 kg - 80 kg = 40 kg → diferenta dintre cantitatea reala si cea falsa

0,800 kg - 0,400 kg = 0,400 kg → diferenta dintre capacitatea celor doua borcane

40 kg : 0,400 = 100 borcane de 0,800 kg

200 - 100 = 100 borcane de 0,400 kg

__________________________________

Verific:    100 × 0,400 kg + 100 ×0,800 kg = 40 kg + 80 kg = 120 kg