👤

calculati cantitatea de magneziu aflat in 11,6 g de hidroxid de magneziu

Răspuns :

11,6 g Mg(OH)2               MMg(OH)2=24+2.16+2=58

?g Mg                                58g Mg(OH)2-----------24g Mg
                                          11,6 g Mg(OH)2----------X

                                          X=11,6.24:58=4,8 g Mg
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari