👤

Cu 160 lei domnul ciobanu a cumparat 15 kg de cartofi si 25 kg de ceapa la acelasi pret afla la ce pret se vindeau aceste legume dau Coroana urgent

Răspuns :

160:2= 80

80:15kg = 5,3

80. 25kg = 3,2

ceapa costa 3,2 lei la kg

cartofi costa 5,3 lei la kg